Licznik Odwiedzin, Licznik Wizyt

PoradyJak skutecznie obniżyc gorączkę

Apteka oferuje obecnie całą gamę leków przeciwgorączkowych, dostępnych bez recepty. Wybór jest ogromny, warto jednak bliżej przyjrzeć się ich działaniu terapeutycznemu, aby wybrać dla siebie najwłaściwszy lek obniżający gorączkę.

W jaki sposób działają leki obniżające gorączkę


Do grupy leków, które mają udowodnione działanie przeciwgorączkowe zaliczamy:

1. Kwas acetylosalicylowy

Działanie przeciwgorączkowe popularnej aspiryny polega na hamowaniu powstawania wspomnianych już wcześniej prostaglandyn, które przyczyniają się do powstania gorączki. Kwas acetylosalicylowy należy do szerokiej grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jest powszechnie stosowany w stanach przeziębieniowych i grypowych.
Zalecany w dawce 50-65 mg/kg/dobę w 4-6 dawkach podzielonych. Najpopularniejsze preparaty z kwasem acetylosalicylowym (popularną aspiryną, choć nazwa ta jest zastrzeżona tylko dla firmy Bayer) to:

  • ASPIRIN (dawka 500 mg); 1-2 tabletki co 6 godzin
  • POLOPIRYNA ( dawka 500 mg); w postaci tzw. tabletek dojelitowych, które rozpadają się dopiero w jelicie cienkim, dzięki czemu zmniejsza się drażniące działanie aspiryny na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
  • POLOPIRYNA S (dawka 300 mg; w skład tabletki wchodzi także węglan wapnia, który zmniejsza działanie drażniące kwasu acetylosalicylowego na przewód pokarmowy), 1-2 tabletki co 4 godziny.


Warto także zwrócić uwagę na preparaty zawierające, oprócz kwasu acetylosalicylowego także witaminę C. Ich zaletą jest niewątpliwie postać leku. Występują jako tabletki musujące, dzięki czemu początek działania jest zdecydowanie szybszy niż po połknięciu zwykłej tabletki. Należą do nich :

  • ASPIRIN C (dawka 400 mg)
  • UPSARIN C (dawka 330 mg)

Największą dawkę substancji czynnej zawiera jednak preparat POLOPIRYNA C - 500 mg.

2. Paracetamol

Jego działanie jest również związane z hamowaniem syntezy prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym, które wpływając na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu, podwyższają ciepłotę ciała. Jego dawka terapeutyczna jako leku obniżającego gorączkę wynosi 1g/dobę. W aptece dostępne są specyfiki, zawierające paracetamol w dawce 200 mg i 500 mg, np:
ACENOL, APAP, CODIPAR, EFFERALGAN (dostępny w postaci tabletek musujących), PANADOL. Stosując ten środek należy pamiętać, że maksymalna dawka wynosi 4g/dobę.

3. Ibuprofen

Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, podobnie jak kwas acetylosalicylowy, należy także ibuprofen. Dostępny w dawkach 200 mg i 400 mg, w preparatach:
IBUPROM, NUROFEN, IBUM. Maksymalna dawka ibuprofenu wynosi 1200 mg/dobę. Ze wszystkich przedstawicieli tej grupy terapeutycznej ibuprofen wykazuje najmniej działań niepożądanych.

4.Metamizol sodu

Związek należący, podobnie jak kwas acetylosalicylowy i ibuprofen do grupy NLPZ- niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek ten posiada najsilniejsze działanie przeciwbólowe wśród NLPZ. Wykazuje również silną aktywność przeciwgorączkową i przeciwzapalną. Wskazaniem do jego stosowania mogą być stany gorączkowe, nieustępujące po innych lekach, w szczególności gorączka rzędu 39 stopni Celsjusza i wyższa. Przy takiej temperaturze leki wymienione wcześniej już "nie radzą sobie" z jej obniżeniem. Należy pamiętać, że lek ten, powinien być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach, przy bardzo wysokiej gorączce. Ze względu na poważne skutki uboczne jego stosowania - działanie uszkadzające szpik kostny, nie może być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. Metamizol sodu jest dostępny w preparacie
Pyralginum (PYRALGINA) w formie tabletek w dawce 500 mg. Natomiast czopki z metamizolem sodu w dawce 750 mg wydawane są wyłącznie na receptę.
Maksymalna dawka metamizolu sodu wynosi 3 g/dobę.

Inne leki zwalczające gorączkę

W czasie trwającej infekcji, pacjenci chętnie sięgają po tzw. leki złożone. Oprócz podstawowego środka przeciwgorączkowego (najczęściej jest nim paracetamol) zawierają one także substancje czynne zwalczające inne objawy przeziębienia, np.:

  • pseudoefedrynę lub fenylefrynę (w postaci chlorowodorków): GRIPEX, COLDREX MAXGRIP, COLDREX HOTREM, THERAFLU EXTRAGRIP, FEBRISAN; zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, powodujące obkurczenie naczyń, eliminujące wodnisty katar.
  • dekstrometorfan (w postaci soli bromowodorku): GRIPEX, GRIPEX MAX; substancja o działaniu przeciwkaszlowym;
  • kofeinę: FEBRISAN TABS, GRIPEX CONTROL; potęgująca działanie przeciwbólowe;
  • difenhydraminę, chlorfeniraminę (należą do grupy leków przeciwhistaminowych I generacji): APAP NOC, GRIPEX NOC, FERVEX; w preparatach złożonych ich zastosowanie wiąże się z ich działaniami niepożądanymi - powodują senność, uspokojenie, a tym samym ułatwiają zasypianie.
  • witaminę C: APAP C PLUS, COLDREX HOTREM; choć badania kliniczne nie potwierdzają celowości jej stosowania w trakcie infekcji , to jednak producenci nadal dodają ją do preparatów złożonych jako "niezbędny element terapii przeciwprzeziębieniowej".


Z przedstawionych wyżej leków, największą dawkę paracetamolu (1000 mg) w jednej saszetce proszku do rozpuszczenia zawiera preparat:
COLDREX MAXGRIP.

Kilka słów o bezpieczeństwie stosowania i dawkowaniu leków przeciwgorączkowych

1. Leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty, które teraz z łatwością można kupić w zwykłym sklepie czy na stacji benzynowej dawkowane w sposób niekontrolowany mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

2. Należy pamiętać, że preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy podawać dzieciom do 12 roku życia. Stwierdzono bowiem, iż istnieje duże niebezpieczeństwo wystąpienia u nich tzw. zespołu Rey'a - ciężkiego schorzenia wątroby.

3. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (do której należy kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz metamizol sodu) jest uszkodzenie nabłonka przewodu pokarmowego, podrażnienie ściany żołądka.
W przypadku długotrwałego stosowania tych leków może to prowadzić do krwawień czy perforacji i wrzodów. Leków zawierających aspirynę nie powinni przyjmować pacjenci z czynną chorobą wrzodową oraz wszelkimi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego.

4. Ryzyko skutków ubocznych stosowania aspiryny rośnie przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

5. Należy mieć na uwadze problem niekorzystnego wpływu leków z grupy NLPZ (tak często stosowanych jako środki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub doraźnie jako przeciwgorączkowe) na wzrost ciśnienia tętniczego i pogorszenie skuteczności leczenia nadciśnienia. Wskutek zatrzymania sodu i wody w organizmie, co również jest efektem działania takich związków jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, może dojść w niedługim czasie nawet do wzrostu ciśnienia tętniczego, osłabienia działania hipotensyjnego leków, a nawet zniesienia ich efektów terapeutycznych.
Z tych względów pacjenci cierpiący na nadciśnienie, jako lek przeciwgorączkowy powinni wybierać paracetamol.

6. Wystrzegajmy się często popełnianego błędu - nie łączmy ze sobą preparatów zawierających jednocześnie kwas acetylosalicylowy i ibuprofen - efekt terapeutyczny nie zwiększy się, a wzrośnie ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

7. Szybkość działania preparatów zawierających substancje o działaniu przeciwgorączkowym zależy w dużej mierze od postaci leku, w jakiej występują. Najszybszy efekt uzyskujemy, jeśli związek przeciwgorączkowy znajduje się w formie tabletki musującej bądź proszku przeznaczonego do rozpuszczenia. Czopki zawierające paracetamol bądź ibuprofen polecane są szczególnie małym dzieciom, a także, jeśli wysokiej gorączce towarzyszą wymioty. Podobnie, efekt ich działania jest zdecydowanie szybszy niż po podaniu zwykłej tabletki droga doustną.

8. Pacjenci mogą sięgnąć również po środki przeciwgorączkowe w postaci kapsułek np.
IBUPROM SPRINT CAPS czy NUROFEN ULTRA FORTE
- zawierające odpowiednio 200 i 400 mg ibuprofenu w płynnej postaci zamkniętego w żelowej kapsułce. Substancja czynna z takiej formy leku uwalnia się również w niedługim czasie, co skutkuje szybszym obniżeniem temperatury ciała.

9. Paracetamol uważany jest za najbezpieczniejszy z dostępnych środków przeciwgorączkowych - może być stosowany przez kobiety w ciąży, w okresie karmienia piersią , a także podawany dzieciom od najmłodszych lat.

10. Ryzyko działań ubocznych związane jest jednak ze zbyt szeroką oferta leków złożonych, zawierających także paracetamol, np. GRIPEX, FERVEX, COLDREX, FEBRISAN. Pacjenci często w sposób niekontrolowany sięgają po kilka preparatów naraz, licząc na szybsze działanie, kierując się inną nazwą specyfiku. Często więc nieświadomie mogą przedawkować paracetamol. Objawy jego przedawkowania pojawiają się w kilka godzin po przyjęciu leku. Są nimi silne, tkliwe bóle brzucha, nudności, wymioty. Należy mieć także na uwadze fakt, że toksyczność paracetamolu wzrasta przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

 

Nasze promocje